معرفی دانشکده

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی در سال 1384 تأسیس شد. این دانشکده قبل از مستقل شدن به صورت گروه آموزشی در دانشکده علوم انسانی و اجتماعی از سال 1375 فعالیت آموزشی خویش را با جذب دانشجو آغاز کرد. بطوریکه همان سال با پذیرش 20 دانشجوی پسر رشته تربیت بدنی اولین گام خویش را در جهت توسعه علمی و آموزش اين رشته برداشت. این پیشرفت اکنون بعد از گذشت كمتر از یک دهه از تأسیس آن خود را بصورت مجزا و در فضایی گسترده با امکاناتی قابل قبول و در قالب دانشكده‌اي مستقل نشان مي دهد.

هم اکنون دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه مازندران با 14عضو هيأت علمي و 3 دانشجوي دوره دكتري تخصصي (بورسيه) در حال فعالیت است. این دانشکده همانگونه که از گذشته آن نیز پیداست، از نظر فعالیت آموزشی دارای کارنامه ممتازی در سطح کشور است، اما در مورد آینده همین بس که در سال های آتی شاهد تحولی شگرف در تمام زمینه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی خود خواهد بود. چنانکه تا کنون مشخص است هیچ گروه یا دانشکده‌ای موفق به طی چنین مراحلی از  رشد و شکوفایی علمی در طول دوران تأسیس خویش نشده است.

گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه مازندران در سال 1381 موفق به اخذ مجوز دوره تحصیلات  تکمیلی در رشته تربيت‌بدني و علوم ورزشي (گرايش محض)  گردید و سپس در سال 1383 نیز موفق شد مجوز ایجاد گرایش فیزیولوژی ورزشی در مقطع کارشناسی ارشد را اخذ نماید. در همين  سال دفتر گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيققات و فناوري موافقت قطعي خود را به ايجاد دانشكده و در مرداد 1384 رسماً فعاليت خود را در ساختار تشكيلاتي جديد آغاز كرد. به علاوه در سالهاي 86 و 89  به ترتيب موفق به ايجاد رشته هاي مديريت ورزشي و بيومكانيك ورزشي در مقطع كارشناسي ارشد شده است. همچنين در سال 90 نيز موفق به دريافت مجوز ايجاد گرايش فيزيولوژي ورزشي در مقطع دكتري تخصصي شده كه به حول قوة الهي به زودي شاهد ورود دانشجو در اين مقطع خواهيم بود. اخذ مجوز انتشار پنجمين نشریه علمی ـ پژوهشي کشور، در حوزه تربيت بدني و علوم ورزشي تحت عنوان ”پژوهش‌‌نامه علوم ورزشـی (فيزيولوژي ورزشي كاربردي) و (مديريت ورزشي و رفتار حركتي)“ و اولين نشريه علمي ـ پژوهشي خارج از تهران از جمله ديگر افتخارات علمي اين دانشكده نوپا است.

امكان دسترسي به شبكه اينترنت پرسرعت فيبر نوري با نسبت 1 به 20 براي دانشجويان مقطع كارشناسي و 1 به 5 براي دانشجويان كارشناسي ارشد گوياي بسترهاي مناسب پيشرفت علمي و آموزشي اين دانشكده است كه در سطح  كشور منحصر بفرد است.

آزمايشگاه فيزويولوژي ورزشي و آزمايشگاه حيواني و بيوشيمي ورزشي دانشكده در سال 90 راه اندازي شد و انشاء ا... تاثير بسزايي در ارتقاي علمي همكاران هيأت علمي و دانشجويان عزيز در سطوح ملي و در نتيجه رتبه بندي دانشگاه خواهد داشت. شايان ذكر است با راه اندازي آزمايشگاه حيواني دانشكده و مذاكرات انجام شده با پژوهشكده تربيت بدني و علوم ورزشي، قطب مطالعات حيواني پژوهشكده تربيت بدني به دانشگاه مازندران واگذار گردد.

آزمايشگاه فيزيولوژي ورزشي مجهز به وسايل و دستگاه‌هايي از قبيل تردميل حرفه اي، دوچرخه كارسنج پايي و دستي، تجزيه و تحليل گازهاي تنفسي،  ارزيابي تركيب بدن، دينامومتر، اندازه گيري آنتروپومتريك، دوربين آناليز حركتي و غيره مي‌باشد. به علاوه حيوان خانه و آزمايشگاه بيوشيمي ورزشي دانشكده مجهز به دستگاه هايي از قبيل ريدر الايزا، واشر الايزا، HPLC، PCR Real Time و دستگاه سانتريفيوژ مي‌باشد.

تأليف و ترجمه 25 عنوان كتاب و صد‌ها مقاله در نشريات معتبر داخلي، خارجي و همايش‌هاي ملي و بين المللي در داخل و خارج از كشور، انجام 10 طرح پژوهشي ملي، استاني و دانشگاهي و هدايت ده‌ها پايان نامه دوره مقطع كارشناسي ارشد و دكتري از جمله فعاليت هاي علمي ـ پژوهشي اعضاي هيأت علمي اين دانشكده است.

این دانشکده در حال حاضر با حدود 347 دانشجوي پسر و دختر در رشته‌های فیزیولوژی، مدیریت، بیومکانیک ورزشی، علوم زیستی و علوم انسانی در مقطع کارشناسی و 110 دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌هاي فیزیولوژی، مديريت و بيومكانيك ‌ورزشي و 96 دانشجوی دوره دکتری دررشته‌هاي، فیزیولوژی، مديريت و بيومكانيك ‌ورزشي به افق‌هاي روشن در آينده چشم دوخته است.